Autoturism radiat din circulaţie, depistat la P.T.F. Cenad

Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Cenad au depistat un cetăţean român care conducea un autoturism radiat din circulaţie şi cu numere de înmatriculare false.

În data de 30.08.2018, ora 22.50, în Punctul de Trecere a Frontierei Cenad, judeţul Timiş, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor specifice, S.G., în vârstă de 36 de ani, domiciliat pe raza judeţului Mureș, care se afla la volanul unui autoturism marca Alfa Romeo, înmatriculat în Olanda.

La control, în urma verificărilor efectuate în bazele de date, s-a constatat că autoturismul figurează radiat din circulaţie din data de 23.04.2018, iar placuţele de înmatriculare aplicate pe acesta nu sunt conforme cu unele originale, fiind false. 

În cauză s-a întocmit lucrarea penală pentru săvârşirea infracţiunii de punere in circulaţie şi conducere pe drumurile publice a unui autovehicul neînmatriculat.

Politia de Frontiera Romana este institutia specializata a statului care se ocupa de supravegherea si controlul trecerii frontierei de stat ... mai departe