Poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Nădlac au depistat două persoane pe numele cărora era emise mandate europene de arestare.
În data de 10.05.2018, în jurul orei 15.40, la Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II-Csanadpalota, s-a prezentat pentru a efectua controlul de frontieră cetăţeanul român Sandu R., în vârstă de 35 de ani, din județul Teleorman.
În momentul efectuării verificărilor specifice, poliţiştii de frontieră au constatat că pe numele bărbatului era emis, de către autorităţile române, un mandat european de arestare, pentru săvârşirea infracţiunii de furt calificat.
Tot în data de 10.05.2018, în jurul orei 11.30, la acelaşi Punct de Trecere a Frontierei, s-a prezentat pentru a efectua controlul de frontieră cetăţeanul român Peti S., în vârstă de 41 de ani, din municiupiul București.
În momentul efectuării verificărilor specifice, poliţiştii de frontieră au constatat că pe numele bărbatului era emis, de către autorităţile italene, un mandat european de arestare, pentru săvârşirea infracţiunii contra persoanei.
Poliţiştii de frontieră au luat măsura întreruperii călătoriei persoanelor în cauză şi au fost predați unei echipe operative din cadrul I.P.J. Arad pentru continuarea cercetărilor.