Peste 200 articole vestimentare au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor de către polițiștii de frontieră giurgiuveni, întrucât prezentau suspiciuni de contrafacere. Bunurile au fost descoperite într-un microbuz, condus de către un cetățean bulgar, în vârstă de 35 de ani.
În cursul acestei nopți, 08.12.2021, în jurul orei 01.20, polițiștii de frontieră giurgiuveni au efectuat, pe sensul de intrare în țară, un control specific asupra unui microbuz, care transporta colete pe ruta Bulgaria - Germania.
Cu această ocazie, colegii noștri au descoperit printre marfa transportată, mai mulți saci din plastic de culoare neagră. Aceștia conţineau 223 de articole vestimentare care purtau însemnele unor mărci cunoscute, fiind susceptibile a fi contrafăcute.
În cadrul cercetărilor, șoferul microbuzului, un cetățean bulgar, în vârstă de 35 de ani, a declarat faptul că nu deține documente de proveniență pentru bunurile sus-menționate. Produsele respective urmau să ajungă în posesia unui cunoscut de-al său, care locuiește în Germania.
Bunurile, în valoare de aproximativ 50.000 lei dacă ar fi fost comercializate ca produse de marcă, au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor.
În prezent, față de cetățeanul bulgar, polițiștii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de punere în circulație a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată pentru produse identice sau similare și care îl prejudiciază pe titularul mărcii înregistrate, urmând ca la finalizarea acestora să fie propusă soluție legală prin unitatea de parchet.