La volan cu permis de conducere fals

Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Stamora-Moravița efectuează cercetări cu privire la un cetăţean sirian, care a prezentat la controlul de frontieră un permis de conducere fals.

Ieri, în jurul orei 15.00, la Punctul de Trecere a Frontierei Stamora-Moravița, judeţul Timiş, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control pentru a ieşi din ţară, un cetăţean sirian, în vârstă de 24 de ani, la volanul unui autoturism înmatriculat în Germania.

La controlul de frontieră, şoferul a prezentat un permis de conducere cu însemnele autorităților din Grecia.

Poliţiştii de frontieră au efectuat verificări specifice, în urma cărora au constatat că documentul în cauză nu îndeplineşte condiţiile de formă şi fond ale unui permis auto autentic, acesta fiind fals.

Cu privire la cele constatate, persoana a declarat că a obţinut documentul de pe internet contra sumei de 1.250 de euro.

În cauză, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de uz de fals, fals material în înscrisuri oficiale şi conducerea unui vehicul fără permis de conducere, urmând ca la finalizarea cercetărilor să fie dispuse măsurile legale care se impun.

Politia de Frontiera Romana este institutia specializata a statului care se ocupa de supravegherea si controlul trecerii frontierei de stat ... mai departe