Prins cu pește fără a deține documente legale

Polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Politiei de Frontieră Svinița - I.T.P.F. Timișoara au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii braconajului piscicol, ocazie cu care au descoperit într-un autoturism oprit în trafic, condus de un cetățean român, aproximativ 42 kg pește specia crap și somn.

În data de 24.09.2023, ora 12.30, în urma unei acțiuni, polițiștii din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Svinița au depistat în trafic pe strada Smochinelor, un autoturism, înmatriculat în România, condus de un bărbat în vârstă de 40 de ani.

În urma activităților specifice desfășurate, polițiștii de frontieră au procedat la efectuarea unui control al autoturismului, descoperind în interiorul acestuia cantitatea de 42 kg de pește, specia crap şi somn, pentru care şoferul nu deţinea documente legale.

În cauză, polițiștii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de deținerea, transportul, comercializarea fără documente legale a peștelui, icrelor și a produselor din pește obținute din pescuit.

Întreaga cantitate de pește, în valoare de aproximativ 1.040 de lei, a fost ridicată în vederea confiscării și predată la o societate de profil.

  • Prins cu pește fără a deține documente legale
  • Prins cu pește fără a deține documente legale

Politia de Frontiera Romana este institutia specializata a statului care se ocupa de supravegherea si controlul trecerii frontierei de stat ... mai departe