Polițiștii de frontieră români aflați în misiune Frontex în Bulgaria au participat, alături de ministrul de interne Dragoş Tudorache și de șeful Poliției de Frontieră, Liviu-Marius Galos, la lansarea oficiale a noii Agenții Europene pentru Poliția de Frontieră și Garda de Coastă care a avut loc în Punctul de Frontieră Kapitan Andreevo, la granița Bulgariei cu Turcia.
La reuniunea din Bulgaria, organizată sub egida Frontex, participă comisarul european pe probleme de Migrație și Afaceri Interne, dl. Dimitris Avramopoulos, premierul Slovaciei, miniștrii de interne ai Bulgariei, Slovaciei, Turciei și Greciei, precum şi directorul executiv al Agenţiei Frontex, Fabrice Leggeri.
În prezent, Poliţia de Frontieră Română are cea mai solidă contribuție în Bulgaria cu resurse umane și echipamente tehnice detașate sub egida Agenției FRONTEX. Astfel, la frontiera Bulgariei cu Serbia, din cei 10 polițiști de frontieră detașați de către Agenție, toți sunt români, iar la frontiera Bulgariei cu Turcia, dintre cei 68 de polițiști detașați, 21 sunt români, acoperind toate sectoarele de frontieră și principalele puncte de trecere a frontierei terestre și maritime.