Poliţiştii de frontieră din cadrul Serviciului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Iaşi efectuează cercetări cu privire la doi cetăţeni români, care transportau în autoturism 7.000 ţigarete de contrabandă.
În data de 31 august a.c., în jurul orei 21.45, poliţiştii de frontieră din cadrul Serviciului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Iaşi au oprit în localitatea Miroslava un autoturism, înmatriculat în România, în care se aflau doi cetăţeni români, în vârstă de 43, respectiv 45 de ani.
În autoturism, poliţiştii de frontieră au observat mai multe pachete cu ţigări. Cei doi au declarat că ţigările au fost achiziţionate din localitatea Târgu Frumos pentru consum propriu.
În cauză, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de contrabandă, întreaga cantitate de ţigarete în valoare de 3430 de lei fiind indisponibilizată.