
Poliţiştii de frontieră sătmăreni au depistat în trafic două persoane care au încălcat legislația la regimul circulației rutiere. De asemenea, pentru diferite abateri de la litera legii, au aplicat șase avertismente și o amendă în valoare de 1.000 de lei și au reținut două certificate de înmatriculare.
Reconfigurarea organizării și desfășurării misiunilor polițiștilor de frontieră după aderarea la spațiul Schengen a fost imperios necesară pentru ca atribuțiile ce revin instituției noastre să poată fi în continuare îndeplinite, iar prevenirea infracționalității transfrontaliere să își atingă obiectivele.
În acest context, activitatea echipajelor Poliției de Frontieră se desfășoară permanent în limita celor 30 de kilometri de la frontiera țării spre interior, în zona de competență a instituției noastre. Fie independent, fie în cooperare cu celelalte structuri care au atribuții în domeniul siguranței naționale, ori împreună cu autoritățile maghiare, polițiștii de frontieră sătmăreni sunt prezenți pe căile de comunicație care duc spre frontiera de stat sau dinspre graniță spre interiorul țării, și desfășoară acțiuni și misiuni a căror menire este de a descuraja încălcarea legislației naționale ori internaționale și de a preveni infracționalitatea transfrontalieră, de a asigura un climat de ordine și liniște publică în proximitatea frontierei de stat.
Astfel, în ultimele două zile, polițiștii de frontieră sătmăreni au desfășurat două acțiuni în apropierea frontierei de stat cu Ungaria și, totodată, au descoperit două infracțiuni la regimul circulației pe drumurile publice din România. Sub coordonarea Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Satu Mare, acțiunile au fost organizate și desfășurate în cooperare cu structurile de siguranță și ordine publică din județ, dar și împreună cu autoritățile maghiare.
Polițiștii de frontieră au vizat prevenirea și combaterea migrației ilegale și a infracționalității transfrontaliere, precum și asigurarea și menținerea unui climat de ordine și siguranță publică. De asemenea, au acționat pentru combaterea contrabandei și a traficului de produse accizabile, a traficului de autovehicule furate, a traficului ilegal de arme și muniții, precum și pentru prevenirea și sancționarea faptelor ilicite din domeniul forestier, a transporturilor ilegale de deșeuri și a infracțiunilor de mediu.
Similar acțiunilor anterioare, colegii noștri și-au desfășurat misiunea în apropierea fostelor puncte de trecere a frontierei, precum și pe căile de comunicație din zonele Carei, Petea, Dorolț, Peleș și Bercu, din județul Satu Mare.
Polițiștilor de frontieră sătmăreni li s-au alăturat şi poliţişti din cadrul IPJ Satu Mare, jandarmi din cadrul IJJ Satu Mare, lucrători ai Biroului pentru Imigrări Satu Mare și SCCO Satu Mare, lucrători vamali din cadrul Direcției Regionale Vamale Cluj - Serviciul Echipe Mobile Satu Mare, dar și colegi de la Antifraudă.
Totodată, una dintre acțiuni a fost organizată în comun cu autoritățile maghiare din cadrul Căpităniei Superioare de Poliție a Comitatului Szabolcs Szatmar Bereg. Persoanele care tranzitau frontiera de stat au fost oprite și verificate pe căile de comunicații care fac legătura cu statul maghiar, în zona de responsabilitate din județul Satu Mare.
Folosind aplicația eDAC pe terminalele mobile, echipele de control au verificat peste 680 de persoane și 340 de mijloace de transport. Participanții la traficul transfrontalier care nu au respectat prevederile legislației în vigoare au fost sancționați de echipele de control, fiind aplicate șapte sancțiuni contravenționale – o amendă în valoare de 1.000 de lei - și şase avertismente.
De asemenea, au fost reținute două certificate de înmatriculare ale unor autovehicule și plăcuțele cu numere de înmatriculare ale două mijloace de transport.
*Un cetățean ucrainean care a prezentat la control un permis de conducere fals este cercetat acum de polițiștii de frontieră sătmăreni. S-a întâmplat vineri, 12 iunie a.c., în jurul orei 06:30, când colegii din cadrul Serviciului Teritorial al Poliției de Frontieră Satu Mare au oprit pentru control, pe comunicația Petea - Satu Mare, un autoturism care era condus de un cetățean ucrainean în vârstă de 42 de ani. La solicitarea documentelor, acesta a prezentat și permisul de conducere, aparent eliberat de autoritățile din Ucraina. Însă, în urma verificărilor efectuate, polițiștii de frontieră au constatat că documentul nu este unul autentic, nu îndeplinește condițiile de formă și de fond. În consecință, a fost întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunilor de conducere fără permis, uz de fals și complicitate la fals material în înscrisuri oficiale.
*O altă infracțiune la regimul circulației a fost constatată de către polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Petea. Aceștia au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în România, la volanul căruia se afla un cetățean român în vârstă de 54 de ani. Verificându-i actele personale, colegii noștri au constatat că dreptul de a conduce al bărbatului aflat la volan a fost suspendat în februarie a.c. În această situație, persoanei i-a fost întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de conducere pe drumurile publice a unui vehicul de către o persoană căreia i-a fost suspendat dreptul de a conduce.
Prin astfel de acțiuni, polițiștii de frontieră vor continua să combată fenomenul infracțional transfrontalier și să se asigure că participanții la traficul internațional respectă prevederile legislației în vigoare.













