Permis de conducere fals, depistat la Petea

Poliţiştii de frontieră sătmăreni cercetează un ucrainean care a prezentat la controlul documentelor un permis de conducere fals, cu însemnele autorităților din Ucraina.

Duminică, 09 octombrie a.c., în jurul orei 11.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Petea s-a prezentat pentru a intra în România un cetățean ucrainean în vârstă de 21 de ani. Acesta conducea un autovehicul marca Fiat Scudo, înmatriculat în Ucraina.

Polițistul de frontieră a solicitat la control documentele de călătorie ale tânărului, dar și permisul de conducere. Acesta a prezentat un permis de conducere cu însemnele autorităților ucrainene. Existând suspiciuni cu privire la autenticitatea documentului, colegii noștri au efectuat verificări suplimentare. În urma acestora a constatat că permisul de conducere este fals, întrucât nu îndeplinește condițiile de formă și fond specifice unui document

În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de uz de fals, urmând ca la finalizarea cercetărilor să fie dispuse măsurile legale ce se impun.

Politia de Frontiera Romana este institutia specializata a statului care se ocupa de supravegherea si controlul trecerii frontierei de stat ... mai departe