Urmărit internațional pentru că a condus băut, depistat de polițiștii de frontieră la Stânca

Poliţiştii de frontieră din Punctul de Trecere a Frontierei Stânca au depistat şi reţinut un bărbat cu cetăţenie română, căutat internațional pentru săvârşirea  infracțiunii de conducere a unui autoturism sub influența alcoolului.

În data de 14 iulie a.c., în jurul orei 12.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Stânca- ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a intra în ţară, pasager într-un autovehicul înmatriculat în R. Moldova, un cetățean român, în vârstă de 35 de ani.

La controlul de frontieră, colegii noştri au constatat că pe numele bărbatului este emisă o alertă de punere în aplicare a unui mandat de arestare emis de autoritățile române, începând cu luna iulie a anului 2025, acesta fiind cercetat pentru săvârşirea infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.

Persoana în cauză a fost predată unei echipe operative din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Botoşani în vederea luării măsurilor legale ce se impun.

  • Urmărit internațional pentru că a condus băut, depistat de polițiștii de frontieră la Stânca

Politia de Frontiera Romana este institutia specializata a statului care se ocupa de supravegherea si controlul trecerii frontierei de stat ... mai departe