
Poliţiştii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Fălciu efectuează cercetări cu privire la un bărbat cu cetăţenie română care a fost depistat conducând un autoturism, deşi acest drept îi fusese retras pe motive medicale.
În data de 22 martie a.c., pe timpul desfăşurării unei misiuni specifice de supraveghere şi control în zona de competenţă, poliţiști de frontieră din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Fălciu-ITPF Iași au oprit pentru control, pe raza localității de frontieră Murgeni, un autoturism condus de un bărbat cu cetăţenie română, în vârstă de 64 de ani.
La controlul de frontieră, bărbatul nu a putut prezenta permisul de conducere, motiv pentru care au fost efectuate verificări suplimentare prin intermediul aplicaţiei eDAC. În urma verificărilor efectuate, s-a constatat că bătrânul are dreptul de a conduce vehicule suspendat, ca urmare a unor motive medicale.
Poliţiştii de frontieră efectuează cercetări în cauză sub aspectul săvârşirii infracţiunii de conducerea unui vehicul având dreptul de conducere suspendat, la finalizare urmând a fi dispuse măsurile legale care se impun.











