
Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Sculeni au descoperit la controlul de frontieră un permis de conducere similar celor emise de către autoritățile din Ucraina ce s-a dovedit a fi fals.
În data de 05 noiembrie a.c., în jurul orei 12.36, în Punctul de Trecere a Frontierei Sculeni - ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ieși din ţară, pasager într-un autoturism, înmatriculat în Ucraina, un bărbat cu cetățenie ucraineană, în vârstă de 32 ani.
În baza profilului de risc, s-a procedat la efectuarea unui control amănunţit asupra mijlocului de transport, ocazie cu care a fost descoperit, asupra tânărului, ascuns, un permis de conducere similar celor emise de autorităţile din Ucraina.
Existând suspiciuni cu privire la autenticitatea documentului descoperit, au fost efectuate verificări specifice, în urma cărora polițiștii de frontieră au stabilit că acesta nu îndeplinește condițiile de formă și fond ale unui document autentic, fiind fals.
În cauză, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de fals material în înscrisuri oficiale.












