Poliţiştii de frontieră din Punctul de Trecere a Frontierei Albiţa au descoperit la controlul de frontieră şi reținut pentru continuarea cercetărilor un autoturism care figura în bazele de date ca fiind furat din Danemarca.
În ziua de 21 septembrie a.c, în jurul orei 19.25, în Punctul de Trecere a Frontierei Albiţa, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control pentru trecerea frontierei, pentru a intra în țară, un cetățean moldovean, în vârstă de 34 de ani, care conducea un autoturism înmatriculat în Republica Moldova.
Existând suspiciuni cu privire la situaţia juridică a autoturismului, au fost efectuate verificări suplimentare, ocazie cu care polițiștii de frontieră au constatat că acesta figurează în bazele de date ca fiind furat, semnalare introdusă de autoritățile din Danemarca.
Cu privire la cele constatate, bărbatul a declarat că a achiziționat autoturismul, din municipiul Chișinău, de la un conațional, cu suma de 17.800 de euro și că nu are cunoștință despre faptul că acesta este furat sau implicat în vreun litigiu.
Poliţiştii de frontieră efectuează cercetări în cauză pentru săvârşirea infracţiunii de tăinuire, iar autoturismul, în valoare de 85.000 de lei, a fost reținut în vederea continuării cercetărilor.