30.000 de ţigarete descoperite de către polițiștii de frontieră în magazia unei nave, în Portul Constanța

Poliţiştii de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă au descoperit 30.000 de țigarete ascunse în magazia unei nave care a acostat în Portul Constanța.

În data de 23.01.2026, polițiștii de frontieră din Punctului de Trecere a Frontierei Constanța, alături de o echipă canină, împreună cu lucrători din cadrul Capităniei Constanța și Biroului Vamal de Frontieră Constanța au efectuat controlul specific de frontieră asupra unei nave, pavilion Tunisia, având la bord un număr de paisprezece membri de echipaj.

În urma controlului efectuat, colegii noştri au descoperit, ascunse și nedeclarate, într-o magazie situată în prova navei, 30.000 de țigarete, de proveniență duty free, fără timbru fiscal.

Întreaga cantitate de țigarete a fost ridicată în vederea confiscării de către polițiștii de frontieră.

În cauză, polițiștii de frontieră vor întocmi lucrare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de contrabandă, faptă prevăzută și pedepsită de art. 270 alin. (2) lit. a) din Legea nr. 86/2006 – Codul Vamal.

  • 30.000 de ţigarete descoperite de către polițiștii de frontieră în magazia unei nave, în Portul Constanța
  • 30.000 de ţigarete descoperite de către polițiștii de frontieră în magazia unei nave, în Portul Constanța

Politia de Frontiera Romana este institutia specializata a statului care se ocupa de supravegherea si controlul trecerii frontierei de stat ... mai departe